za památkami ... Ukaž tipy
Čech na lyže ... Najdi svůj lyžařský areál
na koně ... Ukaž tipy
Pro fungování webu se používají cookies. Jaké povolíte?
infoDolní Adršpach 26, 549 57 Adršpach
Spolu s Teplickými skalami jsou nejznámějším a nejnavštěvovanějším pískovcovým terénem v České republice. Široký rozsah výstupů od relativně snadných až po extrémně dlouhé. Obtížnost cest: 1-11.
Kategorie |
|
---|---|
Certifikáty a členství | |
Je třeba opravit údaje? | |
Vzdálenost od parkoviště | 300 m
|
Vzdálenost od parkoviště | 300 m
|
---|---|
Nejbližší vlakové zastávky |
|
Nejbližší autobusové zastávky |
|
Nejbližší letiště |
|
Od 1. dubna si návštěvníci Adršpašských skal budou moci zakoupit vstupenku na prohlídkový okruh online. Na nových webových stránkách bude možné zakoupit i vjezd na parkoviště. Nákup online vstupenek a parkovného tak pomůže s regulací návštěvnosti i dopravy. I nadále bude možné zakoupit vstupenky i parkovné na místě, hrozí ale, že bude vstup vyprodaný a parkoviště plná. V těchto dnech zároveň startuje mezinárodní informační kampaň, která o novinkách informuje ve čtyřech jazycích.
Adršpašské skály v minulosti trápily návaly návštěvníků a častý kolaps dopravy. Docházelo tím i k ničení přírody. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Díky tomu, že si návštěvníci budou moci zakoupit online vstupenku i online parkovné na určitý den a hodinu, očekáváme nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže. Od 1. dubna bude pro návštěvníky, kteří si zakoupí parkovné online, k dispozici jedno ze tří parkovišť na místě.
„Nový rezervační systém uleví návštěvnosti v nejvytíženějších hodinách, díky tomu si návštěvníci výlet více užijí a bude to mít příznivý dopad i na místní přírodu,“ říká Kateřina Menšíková, koordinátorka cestovního ruchu v Technických službách Adršpach.
Návštěvníci si na nových webových stránkách koupí online vstupenku a pokud budou chtít, tak i online parkovací místo. Na webových stránkách bude během nákupu možné zvolit datum a čas návštěvy skal. Každá online vstupenka i parkovné budou obsahovat speciální QR kód, jak pro snadnou kontrolu ve skalním městě, tak i pro otevření vjezdové brány parkoviště pro řidiče. Platba bude bezpečná přes online platební bránu. S online nákupem vstupenky i parkovného návštěvník zároveň ušetří.
Stávající prodej na místě zůstane zachován. Hrozí ale dlouhé čekání ve frontě. Počet vstupenek na určitou hodinu bude omezen, a může se tak stát, že budou vstupenky na danou hodinu či den už vyprodané. Návštěvníci bez online vstupenek tak budou muset počkat několik hodin nebo přijet do Adršpašských skal až další den. Pro nákup online parkovného bude vyčleněno jedno z parkovišť na místě, a zájemcům je tak doporučeno si v případě volné kapacity parkoviště zakoupit parkovné online.
Nové webové stránky pod doménou adrspasskeskaly.cz, které se spustí na začátku dubna, se zaměří také na osvětu v ochraně přírody. Stránky budou návštěvníky zároveň motivovat, aby při cestě do Adršpašských skal využili alternativních forem dopravy a dorazili na místo vlakem, autobusem nebo na kole. Díky tomu očekáváme i menší výskyt kolapsům v dopravě.
V těchto dnech začíná mezinárodní informační kampaň, která se zaměřuje na tři zásadní témata. První téma informuje o tom, že se od 1. dubna spustí online prodej vstupenek do Adršpašských skal a online parkovného. Druhé téma se věnuje ochraně přírody. Třetí téma se zaměřuje na možnosti dopravy do Adršpachu a podporuje využití alternativních forem dopravy, jako je vlak, autobus nebo kolo – na novém webu budou k dispozici přehledné cyklotrasy. Mezinárodní kampaň připravují Technické služby Adršpach ve čtyřech jazycích – češtině, angličtině, němčině a polštině.
Kontakt:
Kateřina Menšíková, Koordinátorka cestovního ruchu, TS Adršpach s.r.o.
Tel: + 420 603 430 346
E-mail: media@adrspasskeskaly.cz
Broumovsko láká k návštěvě skalních měst i kulturních historických památek po celý rok. Udržované prohlídkové okruhy skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují vás zvou k pozorování unikátních ledových krápníků, zasněžených skalních roklí a vyhlídek na třpytivou čepici pískovcových vrcholků.
Své brány má celoročně otevřené také klášter v Broumově. Když vyrazíte na některý z místních prohlídkových okruhů, spatříte tu třeba unikátní kopii Turínského plátna, klášterní kostel svatého Vojtěcha či tamní knihovnu. Kromě klasických prohlídek však můžete zamířit i na ty speciální, například v období adventu.
Rádi byste v zimním Broumovsku zavítali rovněž na další místa? Tak věřte, že se na vás těší také v Muzeu papírových modelů, ve fabrice na zážitky v Centru Walzel nebo ve vybraných termínech ve mlýně Dřevíček. Broumovsko si užijete po celý rok!
Pozoruhodnosti a tajemství národního geoparku Broumovsko sice lákají k objevování především v teplejším období od jara do podzimu, avšak i v zimě se můžete vydávat na dobrodružné poznávací výpravy za geologickými zajímavostmi broumovské vrchoviny.
Za některými přírodními krásami je třeba vyrážet právě v zimním mrazivém počasí. Jednou z těchto atraktivit je například „dýmení“ takzvané Šonovské sopky ze skalních průduchů přímo na vrcholu kopce Homole nad Šonovem u Broumova. Nezapomenutelné zážitky si určitě odnesete ze zimních výletů za křišťálovými nebo barevnými ledopády. V ty se za mrazu mění drobné vodopády a skalní prameny v pískovcových skalách Adršpašského či Teplického skalního města s celoročně přístupnými vybranými prohlídkovými trasami.
Krásné ledopády však najdete také třeba v „kamenném hrnci“ Suchodolské Niagáry nebo dalších místech skalních roklí Broumovských stěn, přístupných po značených cestách. Zajímavé ledopády můžete objevit také v některých starých lomech a ve žlabech opukových útesu meandrujícího údolí řeky Metuje v okolí Velkých Petrovic. Asi nejmohutnější ledové kaskády takto vznikají na pramenech, vyvěrajících mezi skalními pilíři geologické lokality Dědek. Při zimních geoturistických výpravách do skal je však třeba ve zvýšené míře dbát na bezpečnost. Nezapomeňte tedy na správné turistické vybavení a v chráněných územích dodržujte stanovené podmínky pro pobyt v přírodě.
Filharmonie ve skalách adršpach |
|
Roku 1213 daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova. Ti tady v roce 1256 založili městečko a roku 1300 benediktinské proboštství. Dnešní podoba kláštera je výsledkem barokní přestavby, která proběhla v letech 1726 až 1748 podle plánů otce a syna Dienzenhoferových.
K. I. Dienzenhofer je také autorem návrhů výzdoby interiérů kláštera v Broumově na nichž se podíleli vynikající umělci pražského baroka. Hlavní oltář je dílem J. Brokofa, obrazy namaloval V. V. Reiner. Prohlídkový okruh vede do klášterního kostela, sakristie, refektáře a klášterní knihovny se 17 000 svazky. Otec a syn Dienzenhoferové se podíleli rovněž na barokních úpravách a stavbách dalších chrámů v okolí Broumova, například známé kaple Panny Marie na Hvězdě u Křinic s půdorysem ve tvaru hvězdy. Hvězda je pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem Broumovských stěn a zároveň důležitou křižovatkou turistických cest.
Pestrá kopcovitá krajina Kladského pomezí při hranici s Polskem dokáže nadchnout kdekoho. Počítejte s námi: roztodivná skalní města a romantická přírodní zákoutí, důstojné stolové hory, vynikající podmínky pro aktivní odpočinek vodáků, horolezců, cyklistů i pěších turistů, ráj windsurfingu, vodních sportů a letní rekreace. Vydejte se za zážitky k vodní nádrži Rozkoš u České Skalice, do muzea známé stavebnice Merkur v Polici nad Metují anebo za tajemstvím dělostřelecké tvrze Dobrošov!
Adršpašské skalní město – nejzajímavějšími partiemi vede 3,5 km dlouhá značená trasa, která prochází i kolem malého a velkého vodopádu. Další 1,5 km dlouhý okruh je vyznačen kolem jezera v bývalé pískovně u vstupu do skal. K návštěvě láká i zřícenina hradu Adršpach na Starozámeckém vrchu, odkud se otvírá pěkný výhled na skalní město i na nedaleké vrcholky Krkonoš.
Broumovské stěny – přes hřeben a rokle členitého skalního masivu vede několik turistických značek. Oblíbené jsou především skalní vyhlídky z Božanovského Špičáku (773 m) a Koruny (789 m), skalní hřiby nedaleko osady Slavný, barokní kaple a dřevěná chata Hvězda.
Josefov – městská památková rezervace, vojenská pevnost z konce 18. století budovaná jako město s pravoúhlou sítí ulic. Můžete prozkoumávat zbytky opevnění i lapidárium soch barokního sochaře M. B. Brauna, projít se po valech bastionu a dělostřeleckého ravelinu, prohlédnout si muniční sklady vybudované kvůli bezpečnosti vně pevnosti anebo zavítat do vojensko-historického muzea na hlavním náměstí.
Nové Město nad Metují – jádro města nese znaky benátské renesance, známé jsou zejména štíty domů s takzvanými vlaštovčími ocasy. Součástí městské památkové rezervace je i zámek, v letech 1909–1915 na přání průmyslnické rodiny Bartoňů z Dobenína stavebně upravený architektem Dušanem Jurkovičem ve stylu vrcholné secese, art deco, kubismu a funkcionalismu. Zámeckou zahradu zdobí barokní sochy M. B. Brauna.
Zámek Náchod – kdo by neznal písničku o „náchodském zámečku vršku kulatého“? Zámek je opravdu dominantou města a nabízí tři samostatné prohlídkové okruhy. Zajímavé jsou především soubory tapiserií, interiéry s malovanými trámovými stropy a medvědárium, které obývají medvědi Dáša a Ludvík.
Zámek Ratibořice a Babiččino údolí – sídlo známé především z díla spisovatelky Boženy Němcové na začátku Babiččina údolí. Původně barokní zámek nechali počátkem 19. století Kuronští přebudovat ve stylu středoevropského klasicismu a empíru.
V Broumovském klášteře si prohlédnete jedinou českou kopii slavného Turínského plátna. Podle křesťanské tradice bylo do Turínského plátna krátce po snětí z kříže zabaleno tělo Ježíše Krista. Na plátně je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy, název je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie uchovávána od roku 1578. Na světě existuje přibližně čtyřicet kopií Turínského plátna – a jedna z nich byla objevena v roce 1999 v areálu benediktinského kláštera v Broumově, v klášterním kostele nad kaplí sv. Kříže. Turínské plátno z Broumova pochází z roku 1651 a je vystaveno v klášterním refektáři. Je to jediná kopie, která se nachází ve střední Evropě severně od Alp a zároveň patří k nejzdařilejším.
Umí fyzika kouzlit? V poličském muzeu se přesvědčíte, že ano! Chcete zjistit, jak svět funguje? Toužíte stát se na chvíli vědcem, který v laboratoři objevuje zákony tohoto světa a proměňuje je v úžasné...
Malujete? Kreslíte? Tvoříte? Pak právě pro vás jsou důležité následující dvě informace. Výstava výtvarníků svitavského regionu Přehlídka 2025 bude mít vernisáž 25. ledna v 15.00 v Městském muzeu a galerii...
Milí přátelé a návštěvníci svitavského muzea a galerie, kolegyně a kolegové, muzejní dobrovolnice a dobrovolníci, všichni, kteří přispíváte k rozvoji kultury ve Svitavách, rád bych vám s přicházejícím...
Získejte nabídku atraktivních akcí každý týden.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů.