Čech na kolo ... Ukaž cyklotipy
na koně ... Ukaž tipy
za památkami ... Ukaž tipy
Pro fungování webu se používají cookies. Jaké povolíte?
infoBarbory Linkové 142, 507 71 Miletín
Kategorie | bufet / rychlé občerstvení |
---|---|
Certifikáty a členství | |
Je třeba opravit údaje? | |
Vzdálenost od parkoviště | 0 m (vlastní)
|
Vzdálenost od parkoviště | 0 m (vlastní)
|
---|---|
Nejbližší vlakové zastávky |
|
Nejbližší autobusové zastávky |
|
Nejbližší letiště |
|
V hornickém městečku na úpatí Jestřebích hor přišel roku 1890 na svět Karel Čapek, jeden z největších českých a troufněme si říci i světových spisovatelů. Na svatoňovickém náměstí sídlí v Čapkově rodném domě Muzeum bratří Čapků. Muzeum se věnuje jak dílu Karla Čapka, tak i jeho bratra Josefa Čapka a sestry Heleny. Prohlédnete si zde mimo jiné i sérii vzácných originálů Josefa Čapka. V parčíku před muzeem stojí rovněž sousoší ztvárňující oba bratry při jejich milovaném zahradničení. Zájemcům doporučujeme navštívit web www.karelcapek.cz, který se podrobně věnuje místům spojeným s životem sourozenců Čapkových.
Nedaleký Hronov je rodištěm spisovatelského velikána Aloise Jiráska. Jiráskův rodný domek se zachoval do dnešních dnů a je možné jej navštívit. Známou je každoroční přehlídka amatérských souborů Jiráskův Hronov. V parku v těsném sousedství Jiráskova domku stojí spisovatelova socha. Rodný kraj také výrazně ovlivnil spisovatelovu tvorbu.
Spisovatelka Božena Němcová prožila v kraji kolem ratibořického zámku chvíle šťastného dětství. V nelehkých dobách jejího pozdějšího života své vzpomínky ztvárnila ve svém nejznámějším románu Babička. Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa východních Čech. Prohlédnete si známá místa z knížky, jako ratibořický zámek, Rudrův mlýn, sousoší Babičky nebo "Staré bělidlo". V muzeu Boženy Němcové v České Skalici, si můžete prohlédnout mimo jiné spisovatelčin pracovní stůl či Jiřinkový sál, v němž Němcová oslavila svou svatbu. Pokud byste si trochu popojeli, v Červeném Kostelci hned naproti červenému kostelu je domek, v němž nějaký čas manželé Němcovi žili a to doslova od sklepa (se strašidelným čertem) až po půdu. Hned za domkem se nalézá symbolický hrob nešťastné Viktorky.
V České Skalici určitě nevynechte návštěvu roubené Barunčiny školy. Prohlédnete si školní třídu do níž v letech 1824–1833 Barunka Panklová (později Němcová) chodila.
Spisovatel Josef Škvorecký své rodné město Náchod zvěčnil v románu Zbabělci, ve kterém popisuje dospívání románového hrdiny Dannyho Smiřického v nelehkých dobách protektorátu. Náchodští svého slavného rodáka zvěčnili do vydařené sochy sedící na náměstí před kostelem. Další spisovatelovou stopou je dodnes fungující hospoda Port Artur, kde Danny Smiřický "válel" po večerech jazz a swing.
Architekt Jan Letzel je dalším náchodským rodákem. Pokud vám neříká nic jeho jméno, možná si vybavíte "Atomový dóm" v Hirošimě. Architekt Letzel je autorem hirošimského obchodního paláce z roku 1926, který se stal tragickou připomínkou zničujícího atomového bombardování města v roce 1945. V recepci hotelu Beránek si můžete prohlédnout malou výstavku o díle tohoto významného architekta.
Za Erbenem do Miletína
Městečko Miletín ležící v malebné podkrkonošské krajině na úpatí vrchu Zvičina, je rodným místem vynikajícího českého básníka a spisovatele Karla Jaromíra Erbena. V Miletíně stojí Erbenův rodný dům, kolem kterého rovněž vede i naučná stezka věnovaná slavnému rodákovi. Na miletínském náměstí stojí naproti spisovatelově soše dům, ve kterém si můžete zakoupit místní sladkou specialitu Miletínské modlitbičky. Nechybí i naučná stezka po okolí, kde se můžete seznámit s místy, kde čerpal inspiraci pro své balady a básně.
Naučnou stezkou K. J. Erbena můžete dojít až do Lázní Bělohrad a zde navštívit památník rodákovi, spisovateli K. V. Raisovi, jenž je umístěn v bývalé zámecké oranžerii. Asi nejznámějším Raisovým dílem je román Zapadlí vlastenci.
Když jsme u známých osobností národního obrození, neměli bychom zapomenout na Václava Hanku, údajného autora rukopisu Královédvorského. Místnost, kde Hanka slavnou písemnost "objevil" si můžete pohlédnout v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové, a dosud stojí i Hankův rodný dům v Hořiněvsi u Hradce Králové.
Karel Zeman, Eduard Štorch - Slavný režisér "Verneovek" a spisovatel přišli na svět v době pozdější, ale proč bychom jim upírali na váze. Oba jsou to rodáci z obce Ostroměř na Jičínsku. V obci naleznete muzeum, jejich rodné domy propojuje naučná stezka.
V Nové Pace stojí nedaleko nedaleko náměstí bohatě zdobený dům rodu Suchardů, kteří se proslavili jako sochaři a řezbáři. Dům je bohatě ozdoben sgrafitovou výzdobou, najdete zde mnoho přísloví, mouder, i vtipných "hlášek" typu: "Komu se nelíbí stavení za peníze mé, ať si vystaví jiné, za peníze své!". V domě si můžete prohlédnout expozici městského muzea.
Přeneseme-li se o kus dál do Českého ráje, neměli bychom zapomenout na spisovatele Fráňu Šrámka, jehož rodištěm je město Sobotka. Na soboteckém náměstí sídlí spisovatelovo muzeum a na Šrámkovu počest se v Sobotce každoročně odehrává festival českého jazyka a literatury Šrámkova Sobotka.
Malebné městečko Opočno je rodným městem malíře Františka Kupky, jehož abstraktní díla se na českých aukcích draží za nejvyšší ceny. S reprodukcemi nejznámějších Kupkových děl se můžete seznámit ve stále expozici sídlící v těsné blízkosti nádherného renesančního zámku v Opočně. S malířovou ranou tvorbou se rovněž můžete seznámit i v nedaleké Dobrušce, konkrétně v budově renesanční radnice na náměstí F. L. Věka. A tím se dostáváme k dalšímu slavnému rodákovi a buditeli - F. L. Hekovi, kterého zvěčnil ve svém románu Alois Jirásek. Hned za náměstím si můžete prohlédnout Hekův rodný domek, uvnitř zařízený kupeckým krámkem známým ze seriálového zpracování.
Mohli bychom ještě dlouho pokračovat, vzpomeňme třeba na významné osobnosti národního obrození Škroupa, Klicperu, podnikatele Petrofa, rod Kinských a dalších, ale zakončeme toto putování v kraji pod Orlickými horami vzpomínkou na rychnovského rodáka spisovatele Karla Poláčka, který tak půvabně zvěčnil příběhy svého dětství v románu Bylo nás pět. Poláčkův život tak jako miliony dalších přervalo nacistické šílenství. Rychnovští dbají o spisovatelovu památku a na jeho počest vztyčili nedaleko náměstí sousoší pětice románových kluků. V Rychnově nad Kněžnou rovněž můžete navštívit spisovatelův památník nebo se projít ve stopách naučné stezky.
Je to již dlouhých 895 let, co uplynulo od historicky první zmínky o Miletíně, městečku s výhledem na Zvičinu, které vás dokáže překvapit. Co je dominantou města? Věž. Ta stála na tomto místě už v době, kdy Miletín vlastnil Řád německých rytířů v letech 1241–1423. A tušíte, že ve stejné době byly vybudovány též základy kostela Zvěstování Panny Marie?
Hned za kostelem na vás čeká miletínský zámek. Co v něm najdete? Jediné muzeum českého amatérského divadla v republice, a to i se sbírkou malovaných opon a maket postav z vybraných inscenací. Pár kroků od zámku sestoupíte do podzemí a prohlédnete si středověké klášterní sklepení se studní, pozůstatek po tvrzi a klášteře. A kam dál? Rozhodně si nenechte ujít rodný domek Karla Jaromíra Erbena, místního rodáka, dodnes obdivovaného tvůrce balad. Právě po něm je pojmenována i stezka, která vám nabízí necelých pět kilometrů dlouhou procházkou tichou podzvičinskou krajinou.
Potkáte se na ní se sochou Polednice a s Králem na koni a dovede vás do miletínských lázní s kapličkou. A jen tak mimochodem, voda ve studánce je vyhlášená svými léčivými účinky. Kde můžete ukončit vaše putování? Na náměstí v Erbenově cukrárně, kde si pochutnáte na oblíbených miletínských modlitbičkách. Vyrábějí se podle originálního receptu už 200 let. Nebo si v restauraci Sousedský dům dopřejte pivo z místního pivovaru.
Výstava žákovských prací ZŠ Miletín |
|
Depo Miletín |
|
Mezinárodní výstava „Packaging – shell and luggage of life“ zavítala do městského muzea a galerie. V říjnu byla zahájena vernisáží za účasti svitavského starosty Davida Šimka a spolukurátorů z Německa...
Výstava betlémů Poličska a Bysterska Česká republika je na špičce světového lidového betlemářství. Odkud se ale tahle tradice vzala a kde se odehrála první inscenace betléma? Přijďte do poličského muzea...
Tradiční akce pro širokou veřejnost. Městský park Polička 9.11.2024 16:30 - 19:00 Podvečerní procházka prosvíceným městským parkem s lampionky. Trasa: vstupy do parku od elektra Kelvin, gymnázia, semaforu...
Získejte nabídku atraktivních akcí každý týden.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů.