Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Zataženo -1°C
počasí

Počasí - Pardubice

21.11. (09:11)
dnes
Zataženo
-1°C
22.11.
zítra
Skoro zataženo
-1°C/-3°C
23.11.
SobotaPolojasno
0°C/-4°C
24.11.
NeděleObčasný mrznoucí déšť
2°C/-3°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

Hlasování o stavbu Pardubického kraje 20. století

Východní Čechy a okolí - nejkrásnější výlety

Soutěž byla ukončena!

Hlasujte o „Vaší" stavbu 20. století v Pardubickém kraji!

Po ukončení hlasování bude vylosováno 10 výherců, kteří získají obsáhlou obrázkovou knihu z nakladatelství Flétna: Východní Čechy a okolí - nejkrásnější výlety autorů Jana Vítka a Martina Leschingera.

Hlasování končí 30.6.2013.

 

 

Anglobanka

Anglobanka

náměstí Republiky 222, Pardubice
výstavba: 1923 – 1924, architekt: Josef Gočár

Dílo proslulého architekta Josefa Gočára vyniká průčelím s hranatými polosloupy. Gočár při realizaci stavby bral v potaz těsnou blízkost pozdně gotické městské věže a k pobití nízkých pultových střech bankovního domu použil měděný plech, který je umístěn i na proslulé střeše vedlejší tzv. Zelené brány.

Automatické mlýny

Automatické mlýny

Mezi Mosty 436, Pardubice
výstavba: 1909 - 1911, přestavba: 1919, 1922, 1926, architekt: Josef Gočár

Mlýny si nechali postavit továrníci Egon a Karel Winternitzové na břehu řeky Chrudimky podle návrhu Josefa Gočára. Fasáda stavby je zdobena vystupujícími kruhy a prokrajovanými čtverci. Automatické mlýny jsou dokladem Gočárova přechodu od moderny ke kubismu.

Divadlo Karla Pippicha

Divadlo Karla Pippicha

Čs. partyzánů 6, Chrudim
výstavba: 1931 - 1934

Autoři projektu Městského divadla Karla Pippicha v Chrudimi Jindřich Freiwald a Jaroslav Böhm se pro svou realizaci nechali inspirovat tehdy populární nautickou subkulturou – romantickým opojením námořní plavbou a dobovými zaoceánskými parníky. Mnoho detailů této stavby připomíná lodní tvary a celkový dojem je podtržen i příznačným nátěrem stěn hlediště.

Dům č.p. 12

Dům č.p. 12

nám. J. M. Marků 12, Lanškroun
výstavba: 1906

Projektantem dominanty náměstí J. M. Marků v Lanškrouně byl Richard Kreissel. Městský dům ovlivněný pozdním historismem je nápadný svým mnohoúhelníkovým arkýřem.

Grand - nákupní centrum - Grandhotel a Okresní dům

Grand - nákupní centrum - Grandhotel a Okresní dům

náměstí Republiky 1400, Pardubice
výstavba: 1927 - 1931, přestavba: 1997 - 2000, architekt: Josef Gočár

Jednu z dominant centra Pardubic tvoří čtyřpatrová funkcionalistická stavba Grandhotelu architekta Josefa Gočára. Budovu tvořilo restaurační a hotelové křídlo, mezi nimiž byl umístěn velký společenský sál s galerií. V interiéru, kde byl vytvořen i kinosál, bylo možné nalézt mnoho unikátních architektonických detailů. Ty však při rekonstrukci objektu a jeho přestavbě na nákupní galerii na konci 90. let 20. století nebyly obnoveny.

Krematorium

Krematorium

Pod Břízkami 990, Pardubice
výstavba: 1921 - 1923, architekt: Pavel Janák

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém stylu. U nástupního schodiště se nachází dvě sochy světlonošů od olomouckého sochaře Karla Lenharta. Obřadní síň je vyzdobena malbou Františka Kysely. V roce 2009 byla zakončena rekonstrukce objektu, jejíž náklady činily téměř 20 milionů korun. Do širšího povědomí je objekt zapsán díky filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968.

Kulturní dům města Holice

Kulturní dům města Holice

Holubova 768, Holice
výstavba: 1956 - 1961

Autorem projektu Kulturního domu v Holicích je slovenský architekt Štefan Imrich, který tu ukazuje odklon od estetiky socialistického realismu k estetice klasicizujícího monumentalismu. Průčelí stavby je opatřeno skulpturální výzdobou oslavující ženství.

Lázeňský dům Pavilon „Gočárův“

Lázeňský dům Pavilon „Gočárův“

Lázně Bohdaneč
výstavba: 1912 - 1913, architekt: Josef Gočár

V areálu lázní se nachází monumentální kubistický pavilon architekta Josefa Gočára. Pro objekt jsou typické šikmé trnože, kosé římsy, štíhlé pilíře a lomené okenní tabule, které dotváří kubistický charakter objektu. Autorem nástavby patra z roku 1925 je Antonín Hilse.

Ležáky - pietní území

Ležáky - pietní území

Dachov 75, Miřetice
výstavba: 1946 - 1949, přestavba: 1955 - 1961, poslední rekonstrukce: 2006

Původní záměr autora Ladislava Žáka měl směřovat k tomu, aby evokoval smířlivý postoj člověka ve vztahu k přírodě. V tomto duchu měl vzniknout odlidštěný kus krajiny svým reliéfem připomínající mučednictví místních obyvatel. Stalinistiky orientovaní architekti, kteří získali po únoru 1948 mocný vliv, však považovali Žákovu koncepci za příliš sentimentální a podrobili ji ostré kritice. Pozdější zásahy Žákovu úpravu pietního území výrazně narušily.

Městské muzeum - Hernychova vila

Městské muzeum - Hernychova vila

17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
výstavba: 1906 - 1907, poslední rekonstrukce: 2008

Stavba v sobě mísí prvky historismu a secese. Průčelí domu zdobí plastika svatého Floriána, který je historicky považován za patrona profesí souvisejících s ohněm. Autorem je Matěj Blecha.

Odborný léčebný ústav - Zemská plicní léčebna

Odborný léčebný ústav - Zemská plicní léčebna

Léčebna 508, Jevíčko
výstavba: 1914 - 1926, poslední rekonstrukce: 2020

Sanatorium pro léčbu plicních chorob je patrně dílem projektanta Jana Flory. Areál několika samostatně stojících budov vyvolává představu bezčasovosti a zároveň důstojnosti a kultivovanosti pozdní secese.

Pardubice - železniční nádraží

Pardubice - železniční nádraží

náměstí Jana Pernera 217, Pardubice
výstavba: 1948 – 1958, architekt: Karel Řepa

Vzdušná budova železničního nádraží v Pardubicích představuje jeden z nejlepších počinů poválečného funkcionalismu na českém území. Autory projektu jsou pardubičtí architekti Karel Řepa a Karel Kalvoda, kteří na tomto projektu spolupracovali se specialistou na dopravní stavby, architektem Josefem Dandou. Užší stěny nádražní haly jsou vyzdobeny barevnými mozaikami s náměty kosmu, zvěrokruhu a drážní turistiky.

Pařížov - vodní nádrž

Pařížov - vodní nádrž

výstavba: 1909 - 1913

Pastviny - most

Pastviny - most

Pastviny
výstavba: 1932 – 1938

Známý pražský projektant Kamil Roškot je autorem betonového mostu přes vodní nádrž Pastviny, který v tomto místě nahradil původní železný most. Roškotův most je složen ze dvou oblouků a vypíná se 25 metrů nad původní úrovní řeky.

Přelouč - malá vodní elektrárna

Přelouč - malá vodní elektrárna

Přelouč
výstavba: 1921 – 1928

Monumentální soustavu jezu, zdymadla, mostu a hydroelektrárny na Labi vystavěla podle projektu architekta Františka Roitha pražská firma Kapsa a Müller. Na tomto díle je patrné rázné odmítnutí secesní estetické formy ze strany přívrženců moderního neoklasicismu.

Roškotovo divadlo, kino Máj, Divadelní klub - Roškotovo divadlo a kino Máj

Roškotovo divadlo, kino Máj, Divadelní klub - Roškotovo divadlo a kino Máj

Husova 1062, Ústí nad Orlicí
výstavba: 1930 – 1935

Projekt respektovaného pražského architekta Kamila Roškota je odborníky vnímán jako jeden z nejvýznamnějších příkladů avantgardní architektury u nás. Projektová dokumentace ústeckoorlického divadla byla dokonce vybrána mezi deset nejvýznamnějších příkladů české architektury 20. století na výstavě "10 století architektury", která se konala v areálu Pražského hradu v roce 2001.

Růžový palouček - památník

Růžový palouček - památník

Újezdec
výstavba: 1921, architekt: Alois Jirásek

Měděný památník podle návrhu architekta Aloise Meteláka. Park osazený v roce 1925 projektoval architekt Kulišan.

Sokolovna

Sokolovna

Holubova 446, Holice
výstavba: 1908 - 1913

Projekt pražského architekta Otakara Novotného. Dominantu tělocvičné haly ve stylu moderny tvoří půlkruhové záklenky oken a expresivní střídání ploch červeno - bílého cihlového zdiva. Oproti původní realizaci chybí Sokolovně zděné ochozy kolem venkovního cvičiště, které navazovalo na budovu tělocvičny.

Tylův dům

Tylův dům

Vrchlického 53, Polička
výstavba: 1921 – 1929, poslední rekonstrukce: 2002

Respektovaní pražští architekti Antonín Mendl a Václav Šantrůček uspěli v konkurenci dalších šesti návrhů na projekt Tylova domu v Poličce, který i po rekonstrukci dosud slouží svému původnímu účelu, tedy hraní divadla. Autoři projektu se pokusili navrhnout kulturní centrum města s romantickým nádechem disponující víceúčelovým sálem, restaurací a salonky.

Východočeské divadlo

Východočeské divadlo

U Divadla 50, Pardubice
výstavba: 1904 - 1909, přestavba: 1925 - 1926

Městské divadlo v Pardubicích je dílem pražského architekta Antonína Balšánka. Dominantami secesní stavby jsou nástupní schodiště, visutý balkón a čelní trojúhelníkový štít. Fasádu divadla zdobí portrétní medailony českých dramatiků a skladatelů. Na výzdobě se podílel malíř František Urban a sochař Bohumil Kafka. Přestavba hlediště proběhla podle návrhu vídeňského architekta Hermanna Helmera ml.

Hlasuji pro:
eu a cz pl a euroregion glacensis

Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis