za památkami ... Ukaž tipy
na koně ... Ukaž tipy
Čech na kolo ... Ukaž cyklotipy
Pro fungování webu se používají cookies. Jaké povolíte?
infoProsím vyčkejte, vyhledáváme pro vás nejlepší nabídky!
Hlasujte o „Vaší" stavbu 20. století v Pardubickém kraji!
Po ukončení hlasování bude vylosováno 10 výherců, kteří získají obsáhlou obrázkovou knihu z nakladatelství Flétna: Východní Čechy a okolí - nejkrásnější výlety autorů Jana Vítka a Martina Leschingera.
Hlasování končí 30.6.2013.
Dílo proslulého architekta Josefa Gočára vyniká průčelím s hranatými polosloupy. Gočár při realizaci stavby bral v potaz těsnou blízkost pozdně gotické městské věže a k pobití nízkých pultových střech bankovního domu použil měděný plech, který je umístěn i na proslulé střeše vedlejší tzv. Zelené brány.
Mlýny si nechali postavit továrníci Egon a Karel Winternitzové na břehu řeky Chrudimky podle návrhu Josefa Gočára. Fasáda stavby je zdobena vystupujícími kruhy a prokrajovanými čtverci. Automatické mlýny jsou dokladem Gočárova přechodu od moderny ke kubismu.
Autoři projektu Městského divadla Karla Pippicha v Chrudimi Jindřich Freiwald a Jaroslav Böhm se pro svou realizaci nechali inspirovat tehdy populární nautickou subkulturou – romantickým opojením námořní plavbou a dobovými zaoceánskými parníky. Mnoho detailů této stavby připomíná lodní tvary a celkový dojem je podtržen i příznačným nátěrem stěn hlediště.
Projektantem dominanty náměstí J. M. Marků v Lanškrouně byl Richard Kreissel. Městský dům ovlivněný pozdním historismem je nápadný svým mnohoúhelníkovým arkýřem.
Jednu z dominant centra Pardubic tvoří čtyřpatrová funkcionalistická stavba Grandhotelu architekta Josefa Gočára. Budovu tvořilo restaurační a hotelové křídlo, mezi nimiž byl umístěn velký společenský sál s galerií. V interiéru, kde byl vytvořen i kinosál, bylo možné nalézt mnoho unikátních architektonických detailů. Ty však při rekonstrukci objektu a jeho přestavbě na nákupní galerii na konci 90. let 20. století nebyly obnoveny.
Krematorium v Pardubicích bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém stylu. U nástupního schodiště se nachází dvě sochy světlonošů od olomouckého sochaře Karla Lenharta. Obřadní síň je vyzdobena malbou Františka Kysely. V roce 2009 byla zakončena rekonstrukce objektu, jejíž náklady činily téměř 20 milionů korun. Do širšího povědomí je objekt zapsán díky filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968.
Autorem projektu Kulturního domu v Holicích je slovenský architekt Štefan Imrich, který tu ukazuje odklon od estetiky socialistického realismu k estetice klasicizujícího monumentalismu. Průčelí stavby je opatřeno skulpturální výzdobou oslavující ženství.
V areálu lázní se nachází monumentální kubistický pavilon architekta Josefa Gočára. Pro objekt jsou typické šikmé trnože, kosé římsy, štíhlé pilíře a lomené okenní tabule, které dotváří kubistický charakter objektu. Autorem nástavby patra z roku 1925 je Antonín Hilse.
Původní záměr autora Ladislava Žáka měl směřovat k tomu, aby evokoval smířlivý postoj člověka ve vztahu k přírodě. V tomto duchu měl vzniknout odlidštěný kus krajiny svým reliéfem připomínající mučednictví místních obyvatel. Stalinistiky orientovaní architekti, kteří získali po únoru 1948 mocný vliv, však považovali Žákovu koncepci za příliš sentimentální a podrobili ji ostré kritice. Pozdější zásahy Žákovu úpravu pietního území výrazně narušily.
Stavba v sobě mísí prvky historismu a secese. Průčelí domu zdobí plastika svatého Floriána, který je historicky považován za patrona profesí souvisejících s ohněm. Autorem je Matěj Blecha.
Sanatorium pro léčbu plicních chorob je patrně dílem projektanta Jana Flory. Areál několika samostatně stojících budov vyvolává představu bezčasovosti a zároveň důstojnosti a kultivovanosti pozdní secese.
Vzdušná budova železničního nádraží v Pardubicích představuje jeden z nejlepších počinů poválečného funkcionalismu na českém území. Autory projektu jsou pardubičtí architekti Karel Řepa a Karel Kalvoda, kteří na tomto projektu spolupracovali se specialistou na dopravní stavby, architektem Josefem Dandou. Užší stěny nádražní haly jsou vyzdobeny barevnými mozaikami s náměty kosmu, zvěrokruhu a drážní turistiky.
Známý pražský projektant Kamil Roškot je autorem betonového mostu přes vodní nádrž Pastviny, který v tomto místě nahradil původní železný most. Roškotův most je složen ze dvou oblouků a vypíná se 25 metrů nad původní úrovní řeky.
Monumentální soustavu jezu, zdymadla, mostu a hydroelektrárny na Labi vystavěla podle projektu architekta Františka Roitha pražská firma Kapsa a Müller. Na tomto díle je patrné rázné odmítnutí secesní estetické formy ze strany přívrženců moderního neoklasicismu.
Projekt respektovaného pražského architekta Kamila Roškota je odborníky vnímán jako jeden z nejvýznamnějších příkladů avantgardní architektury u nás. Projektová dokumentace ústeckoorlického divadla byla dokonce vybrána mezi deset nejvýznamnějších příkladů české architektury 20. století na výstavě "10 století architektury", která se konala v areálu Pražského hradu v roce 2001.
Měděný památník podle návrhu architekta Aloise Meteláka. Park osazený v roce 1925 projektoval architekt Kulišan.
Projekt pražského architekta Otakara Novotného. Dominantu tělocvičné haly ve stylu moderny tvoří půlkruhové záklenky oken a expresivní střídání ploch červeno - bílého cihlového zdiva. Oproti původní realizaci chybí Sokolovně zděné ochozy kolem venkovního cvičiště, které navazovalo na budovu tělocvičny.
Respektovaní pražští architekti Antonín Mendl a Václav Šantrůček uspěli v konkurenci dalších šesti návrhů na projekt Tylova domu v Poličce, který i po rekonstrukci dosud slouží svému původnímu účelu, tedy hraní divadla. Autoři projektu se pokusili navrhnout kulturní centrum města s romantickým nádechem disponující víceúčelovým sálem, restaurací a salonky.
Městské divadlo v Pardubicích je dílem pražského architekta Antonína Balšánka. Dominantami secesní stavby jsou nástupní schodiště, visutý balkón a čelní trojúhelníkový štít. Fasádu divadla zdobí portrétní medailony českých dramatiků a skladatelů. Na výzdobě se podílel malíř František Urban a sochař Bohumil Kafka. Přestavba hlediště proběhla podle návrhu vídeňského architekta Hermanna Helmera ml.
Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis
Získejte nabídku atraktivních akcí každý týden.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů.