Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Zataženo -1°C
počasí

Počasí - Pardubice

21.11. (09:11)
dnes
Zataženo
-1°C
22.11.
zítra
Skoro zataženo
-1°C/-3°C
23.11.
SobotaPolojasno
0°C/-4°C
24.11.
NeděleObčasný mrznoucí déšť
2°C/-3°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

košíkS (V)tipálkem do přírody - Víkendový program

Trocha regionálního humoru na úvod: V divoké přírodě na Chrudimsku-Hlinecku se potkají dva ježkové a jeden má obvázanou packu.„Co se ti stalo?” ptá se ho druhý.„Ale, zapomněl jsem a podrbal jsem si záda!”Víte, že….Podstatnou část území turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko tvoří Chráněná krajinná oblast Železné hory. Její součástí jsou i Přírodní rezervace Krkanka a Přírodní rezervace Strádovské peklo nacházející se v hlubokém údolí řeky Chrudimky mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou. V řece s kamenitým řečištěm lze spatřit množství zajímavých vodních organismů, najdeme zde také 3 metry vysoký... celý popis

Trocha regionálního humoru na úvod:

V divoké přírodě na Chrudimsku-Hlinecku se potkají dva ježkové a jeden má obvázanou packu.
„Co se ti stalo?” ptá se ho druhý.
„Ale, zapomněl jsem a podrbal jsem si záda!”

Víte, že….

Podstatnou část území turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko tvoří Chráněná krajinná oblast Železné hory. Její součástí jsou i Přírodní rezervace Krkanka a Přírodní rezervace Strádovské peklo nacházející se v hlubokém údolí řeky Chrudimky mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou. V řece s kamenitým řečištěm lze spatřit množství zajímavých vodních organismů, najdeme zde také 3 metry vysoký vodopád na jednom z potoků ústícím do Chrudimky. Údolí je přístupné zejména z pravého břehu po zelené a modré turistické trase. Strmé a často i skalnaté svahy jsou porostlé přirozenými a přírodě blízkými lesními společenstvy, převažují listnaté porosty bučin a pomístně dubin. Vzácnější jsou suťové lesy, reliktní bory a podmáčené olšiny v nivě toku. V těchto porostech žije mnoho ohrožených a chráněných druhů.

Přestože Krkankou prochází naučná stezka Po stopách Keltů, pro přírodě blízkého turistu by mohlo být zajímavější Strádovské peklo se svou odlehlostí a mnoha skalnatými útvary. Ty zde ještě doplňuje zřícenina hradu Strádov na vysokém skalním výchozu. Území Přírodní rezervace je součástí Slavické obory, která byla založena již ve 2. polovině 18. století knížetem Auerspergem a dnes představuje velice cennou krajinnou lokalitu. Obora zabírá plochu 680 ha a kromě krásné jelení a mufloní zvěře tu najdeme kaštanové aleje, jedlé kaštany, skupiny vzrostlých dubů, několik rybníků a také výjimečné exempláře smrku. Zajímavostí je chov starokladrubského vraníka uvnitř obory. Pokud se rozhodnete tuto lokalitu navštívit, vězte, že má omezenou „otevírací dobu“. Toulat se po ní můžete během měsíců července a srpna.

Informace

Počet dnů 3
Převažující druh dopravy autobus, vlak, automobil / motocykl
Vhodné pro typ zákazníků milovníci přírody, mladí a aktivní
Období jaro, léto, podzim
Vhodný den pro začátek pátek, sobota, neděle
1. den příjezd a ubytování: tři varianty

1) Kraskov – Pekelské rybníky (auto, bus), severovýchodní hranice Národní přírodní rezervace Lichnice-Kaňkovy hory.

2) Třemošnice (auto, bus, vlak), jižní hranice Národní přírodní rezervace Lichnice-Kaňkovy hory.

3) Sečská přehrada (vzdálena cca 5 km od Národní přírodní rezervace Lichnice-Kaňkovy hory, ale široké možnosti ubytování všech kategorií a využití dalších turistických služeb (půjčovny lodí, šlapadel, kol; zorbing, aquazorbing, aquabird apod.), Jezero nabízí široké možnosti koupání, potápění, rybolovu, surfingu či jachtingu. Dostupnost: auto, bus.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
2. den Návštěva Národní přírodní rezervace Lichnice-Kaňkovy hory.

Náš tip: Pokud nechcete přijít o nejzajímavější místa Národní přírodní rezervace a nechcete prošlapat podrážky, doporučujeme si zvolit jako výchozí místo pro výlet městečko Třemošnici. Během dopoledne se vydejte po tři kilometry dlouhé Lesní stezce Lichnice-Kaňkovy hory, která vás zavede zpět do Třemošnice.

Po občerstvení a krátkém odpočinku můžete vyrazit po červené turistické značce na zříceninu hradu Lichnice. Cestou uvidíte i památný Žižkův dub. Z Lichnice pokračujte po červené. Nenechte si ujít vyhlídku z Dívčího kamene. Na rozcestníku červené a žluté turistické značky pokračujte po žluté dolů do Lovětínské rokle. Na jejím konci se vrátíte do Třemošnice po modré. Přes značné převýšení, které absolvujete, nejsou takto zvolené okruhy příliš dlouhé.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
3. den Prales Polom, dostupnost ze Seče: auto, bus, kolo. Nedaleko Horního Bradla se i dnes můžete projít pralesem – v šeru mezi starými stromy, jejich stojícími torzy i kmeny už padlými a porostlými různými mechy.

Přírodní rezervace prales Polom je jednou z nejvzácnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Železné hory. Zdejší jedlobukový prales umožňuje existenci některým organismům, které v hospodářských lesích nemají šanci k životu. V dutinách stromů hnízdí holub doupňák, na trouchnivějících jedlích roste bizarní houba korálovec jedlový, žije tam i světélkující žížala podhorská.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
Cílový trh Česká republika
Dokumenty

Aktuality

. 13.11.
2024
V muzeu to žije

Mezinárodní výstava „Packaging – shell and luggage of life“ zavítala do městského muzea a galerie. V říjnu byla zahájena vernisáží za účasti svitavského starosty Davida Šimka a spolukurátorů z Německa...

. 11.11.
2024
Hej mistře, vstaň bystře!

Výstava betlémů Poličska a Bysterska Česká republika je na špičce světového lidového betlemářství. Odkud se ale tahle tradice vzala a kde se odehrála první inscenace betléma? Přijďte do poličského muzea...

. 04.11.
2024
Broučkování

Tradiční akce pro širokou veřejnost. Městský park Polička 9.11.2024 16:30 - 19:00 Podvečerní procházka prosvíceným městským parkem s lampionky. Trasa: vstupy do parku od elektra Kelvin, gymnázia, semaforu...