Počet dnů |
2 |
Převažující druh dopravy |
kolo |
Vhodné pro typ zákazníků |
milovníci přírody, mladí a aktivní, sportovci |
Období |
jaro, léto, podzim
|
1. den (25 km) |
Okolí Hlinska je z geologického hlediska zajímavé a významné těžbou žuly, resp. granodioritů. Základem je tzv. železnohorský pluton, který z magmatu utuhl na konci mladších prvohor před 355 – 290 miliony lety. Zdejší žula těžená od roku 1902 se hojně využívá ke kamenickým účelům, výrobě dlažebních kostek nebo třeba silničních krajníků. V současné době se aktivně těží pouze v jednom z lomů a ostatní jsou zatopené. Vznikly tak zajímavé romantické krajinné prvky využívané hlavně ke koupání nebo potápění. V lomech se vyskytuje i hodně vzácnějších živočišných druhů, můžeme tady najít i raky, škeble nebo třeba sladkovodní medůzky.
Z Trhové Kamenice si můžete vystoupat na rozhlednu Zubří na Zuberském kopci. Trasa dále vede osadou Horní Bradlo přes Javorné až do Nasavrk, jež vešly do povědomí hlavně díky dávnému keltskému osídlení a naučné Keltské stezce, která popisuje bohatý život Keltů. Zde si můžete zajet a odměnit se panoramatickým výhledem na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky ze 14,5 m vysoké dřevěné rozhledny Boika.
V Nasavrkách se nabízí několik možností ubytování.
Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den- MAGMA - 1.den (cyklotrasa, 25.3 km)
informace o nadmořské výšce: začátek - 580 m, konec - 500 m (minimální), nastoupáno - 375 m, sestoupáno - 446 m, maximální - 647 m
Alternativy |
2. den (31 km) |
Z nasavrkého náměstí následuje parádní sjezd do údolí Chrudimky na Mezisvětí a poté prudké stoupání do Křižanovic nad stejnojmennou přehradu. Přehradní nádrž Křižanovice je součástí vodního díla Křižanovice – Práčov a je nejen zásobárnou pitné vody pro pardubický region, ale byla zde vybudována i vodní elektrárna. Navíc tady vedou krásné turistické trasy, mezi nejznámější patří Keltská stezka a naučná stezka přírodní rezervací Krkanka v hluboce zaříznutém údolí řeky Chrudimky.
V Křižanovicích začíná další dlouhý sjezd přes Licibořice a Šiškovice do Trpišova a následně přes Práčov do Lukavice, která je naší další zastávkou a proslula těžbou pyritu. Dalším cílem je Škrovád, obec ležící na pískovcích druhohorního stáří. Téměř 200 let a to od 18. do začátku 20. století se tady těžil velmi kvalitní pískovec. Lomy jsou dnes dávno opuštěné a zavezené sutí. Řada míst však zůstala skvěle přístupná a Na Skalách o výšce 10 až 20 m vznikly vyhledávané cvičné lezecké stěny.
Ze Škrovádu dále kolem Kochánovických rybníků Hlubokého a Perného do Rabštejnské Lhoty. Tady se rozprostírá další zajímavá geologická lokalita - přírodní rezervace Na skalách, kterou můžeme směle označit za jednu z nejpozoruhodnějších v celých Železných horách. V minulosti se tu těžil pískovec a z podloží i tvrdý křemenec. Křemence vznikly na dně moře v období prvohor, zatímco drolivé pískovce vznikly na dně křídového moře v druhohorách. V pískovcích se dokonce občas nacházejí dochované zbytky mořské fauny, např. schránky ramenonožců nebo zuby žraloků. Můžete tady proto pozorovat skalní odkryvy dokumentující „přítomnost dvou moří“.
Nedaleko Rabštejnské Lhoty se v lesích na Podhůře nachází lanový park, lesní tělocvična, rozhledna Bára a celá řada značených turistických, cyklistických i běžeckých stezek. Naše putování po naučné cyklostezce Magma končí v Chrudimi ve směru Píšťovy u řeky Chrudimky.
Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den |