Ohlasy předchozích ročníků dokazují, že si festival už vydobyl své nezastupitelné místo na poli divadelních festivalů v České republice, kterých je u nás bezpočetné množství. Pardubický festival je však svým zaměření zcela výjimečný a unikátní, protože se věnuje komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen. Východočeské divadlotak v tomto jedinečném projektu ukazuje, že vytváření kvalitních komedií je výsostným uměleckým žánrem, který si zasluhuje pozornost a ocenění, a zároveň poskytuje platformu pro výměnu zkušeností z výsledků práce v oboru komedie.
Kredit festivalu dodává i záštita ministra kultury ČR Mgr. Václava Jehličky podtržená záštitou pardubického primátora Ing. Jaroslava Demla. Grand Festival smíchu podporuje i Pardubický kraj, který ho zařadil do dokumentu Tvář Pardubického kraje jako významnou událost. Hlavním mediálním partnerem letošního ročníku se stal Český rozhlas. Závěrečný Galavečer smíchu s vyhlášením výsledků festivalu již popáté natočí i Česká televize. Galavečer bude režírovat Petr Novotný a moderování slavnostního večera se ujme Josef Dvořák.
Grand Festival smíchu je soutěžní přehlídkou komediální tvorby divadel České republiky. Divadla, která mohou být do soutěžní části přehlídky zahrnuta, musí splňovat tato kritéria: působí nejen v divadelních metropolích, ale i na tzv. oblasti (regionální divadla) a jedná se o divadla repertoárová, s vlastním hereckým souborem. Vylučuje se účast agenturních divadel a účelových seskupení herců.
Grand Festival smíchu má dvě sekce. První je sekce soutěžní. Výběr soutěžních komedií provádí komise sestavená z dramaturgů, režisérů a členů umělecké rady VČD. Letos se do soutěže o titul Komedie roku 2008 zapojí Divadlo v Dlouhé Praha s komedií Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, pražské Divadlo Na Fidlovačce se situační komedií Nerušit, prosím, Městské divadlo Mladá Boleslav s retro komedií Muži v offsidu, Slovácké divadlo Uherské Hradiště s komediálním hororovým muzikálem Adéla ještě nevečeřela, pražské Rokoko s klasickou fraškou Hráči, Městské divadlo Brno s rozpustilou komedií Charleyova teta a samozřejmě domácí Východočeské divadlo Pardubice se salónní komedií Brouk v hlavě.
Festivalová porota je sestavena z divadelních odborníků – kritiků, recenzentů, dramaturgů a teoretiků. V letošním ročníku bude zasedat ve složení Jana Paterová, Jarmila Skopalová a Jan Kolář. Festivalová porota udělí Cenu odborné kritiky a dále ocení nejlepší ženský a mužský herecký výkon.
Alternativou odborné poroty je studentská porota složená ze studentů divadelní vědy na FF UK Praha, FF UP Olomouc a JAMU Brno, která předává Cenu studentů projektu či počinu, který shledá mimořádně zajímavým a podnětným.
Diváci ověřeným systémem hlasovacích lístků rozhodnou o ocenění Komedie diváků. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku. Tento titul bude udělen nejlépe hodnocené inscenaci soutěže nejširším hodnotícím auditoriem, tedy oběma porotami a diváky.
Každé soutěžní představení má svého kmotra, letos do Pardubic zavítají Luba Skořepová, která nechyběla ještě na žádném ročníku festivalu, Květa Fialová, Jiří Lábus, Aleš Ulm, Václav Vorlíček či Josef Dvořák.
Soutěžní část opět doplňuje nesoutěžní program, ve kterém se prezentují komediální představení jiných forem divadla (divadlo malých jevištních forem, amatérské divadlo, studentské divadlo, netradiční projekty, taneční představení atd). V nesoutěžním programu se opět objeví i podsekce Divadlo na vlastní nebezpečí, která je určena především mladému publiku, neboť představuje kontroverznější tituly a atraktivní zábavu menšinových žánrů.
Novinkou v letošním ročníku bylo uvedení několika festivalových komedií doprovodné části již v průběhu měsíce února. Vzhledem k tomu, že během samotného festivalového týdne je jeviště v Městském divadle plně vytíženo a kromě soutěžních komedií nemůžeme divákům další doprovodná představení nabídnout, využili jsme tedy volných únorových termínů a komedie, které se bohužel nevměstnaly do nabitého festivalového programu, jsme uvedli již před festivalem. Diváci mohli zhlédnout např. komedii Vše o mužích pražského Studia DVA, divadlo Semafor s představením Začalo to Akordem, Impresária ze Smyrny pražského Činoherního klubu či Figarovu svatbu libereckého Divadla F. X. Šaldy, děti potěšila slavná dvojice školáků Mach a Šebestová v podání herců Slezského divadla Opava či Bártndžus plzeňského Divadla Alfa.
Radek Smetana, PR VČD Pardubice
smetana@vcd.cz