V rámci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se stalo již tradicí, že v jeho průběhu mají návštěvníci i obyvatelé města příležitost potěšit nejen svůj sluch, ale také zrak: 8. ročník výtvarného pandánu hudebního festivalu se letos nese v duchu 180. výročí narození litomyšlského rodáka Julia Mařáka (1832-1899). Vedením výtvarné části festivalu byl po řediteli Musea Kampa Jiřím Lammelovi letos pověřen ředitel vysokomýtské Městské galerie Pavel Chalupa.
Jste rád, že volba padla právě na vás?
Především jsem rád, že Smetanova výtvarná Litomyšl roste. Po loňských čtrnácti jsme se letos dostali k číslu 22 výstav a realizací v jednom čase a na jednom místě, což je jistě nějaký rekord. Ovšem na rekordy se v umění nehraje, tam snad kvalita pořád ještě vítězí. V tom směru může být Litomyšl opravdu pyšná, protože během osmi let viděla a v následujících ročnících jistě i uvidí skutečně to nejlepší, co současná česká výtvarná kultura může nabídnout. Sám jsem k tomu svou troškou do mlýna přispíval od prvního ročníku výstavami u Kubíků (francouzská klasická fotografie, sbírka Erica Higginse, Jean Effel, Jan Honsa) a vloni v zámeckém pivovaru (Reynek), a tak dokážu ocenit, co se v Litomyšli daří báječně – totiž spojit síly veřejných institucí i soukromých galeristů a svou práci prezentovat současně a koncentrovaně. Přivádí to do Litomyšle mnoho lidí, odborníků i milovníků umění, dokonce i Galerie hlavního města Prahy sem letos pořádá zájezd... Ano, jsem rád, že Pražáci jezdí za výstavami do Litomyšle (když je to jistě i naopak), i to, že litomyšlské výstavy jsou pro Litomyšl koncipovány – a pak dobývají Prahu (jak to bylo třeba loni s Reynkovou výstavou). Je to lepší, než když je to naopak, když to, co je původně určeno pro Prahu, koluje pak v provincii a je to vlastně odvar. Litomyšl má na víc. S rekonstruovaným Zámeckým návrším má od příštího roku potenciál stát se městem celoročně živé výtvarné kultury, schopné přilákat zájemce o umění nejen z celého Česka, ale jistě i z celé střední Evropy. Podtrhuju slovo celoročně, nejen na jeden měsíc jako dosud. Zámecká jízdárna i Litomyšl jako město si říká o velkoryse pojaté výstavy...
Jaké velkorysé výstavy máte na mysli?
V příštím roce uplyne sto let od narození litomyšlského skororodáka Václava Boštíka. Kromě kmenové výstavy, která vzniká v součinnosti SVL, Regionálního muzea, Musea Kampa a Arbor vitae, chceme zapojit celou dosavadní strukturu SVL – především chceme plnohodnotně spolupracovat s Městskou galerii v Litomyšli, ale i se soukromými galeriemi – a společně vytvořit na Zámeckém návrší něco, co bude prostoupeno Boštíkem a díly jeho přátel – Palcra, Podhrázského a Zoubka. Chceme, aby Olbramovy sochy vystoupily ze zámeckého sklepení a rozešly se do parku a vlastně do celého města, chceme znovu připomenout i celou restaurátorskou epopej zámeckých sgrafit, které by, upřímně řečeno, znovu potřebovaly obnovu. V tom ohledu budeme rádi spolupracovat se zámkem, NPÚ i s Fakultou restaurování, a nadějeme-li se, věci se dají do pohybu... V roce 2014 pak počítáme s obdobně mnohodimenzionální výstavou jednoho z nejvýznamnějších žijících českých výtvarníků – Václava Ciglera. Ostatní projekty zatím udržujeme z pochopitelných důvodů v tajnosti, ale mohu říci, že bychom rádi otevřeli dveře dokořán – a představili špičky středoevropského i světového umění. Ruku na srdce, nechci nikomu sahat do svědomí, nechť si každý odpoví sám na otázku, kolik třeba polských malířů (současných či dávno mrtvých) zná. Výsledek asi dvouciferný nebude... A to žijeme50 kilometrůod polských hranic... Výtvarně jsme jako Češi neuvěřitelně sebestřední. Jako kdybychom doomrzení poslouchali jen Smetanu a Dvořáka... V tom nám hudební festival a hudba obecně dává na frak.
Na jaké výstavy letošního ročníku byste Litomyšlany rád upozornil?
Vedle výročních výstav Mařákových (jsou vlastně celkem čtyři) si dvěma počiny výtvarně vzpomeneme na bývalého pana prezidenta, který, jak je známo, měl Litomyšl moc rád. Dojde i na velká jména klasiků (třeba Kupku či Lhotáka), tak i na současnou českou tvorbu (Díaz, Šimotová), připomenou se i slavní architekti spojení s Litomyšlí (Fránek,Pleskot), zapomenuta není ani fotografie (Škácha, Župník). Nabídka je veliká, podrobně je popsána dále. Zvu Litomyšlany, aby ji co nejinspirativněji využili.
Ptal se Prokop Souček, redakce Lilie
Přehled výstav:
Julius Mařák na zámku v Litomyšli -výstava obrazů litomyšlského rodáka
15. 6. - 8. 7., zámecká obrazárna ve druhém patře zámku Litomyšl.
Havel navždy / Fotografie Oldřicha Škáchy
Snímky dvorního fotografa Václava Havla v prostorách zámeckého pivovaru15. 6. - 8. 7., sály bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli, rekonstruovaného podle návrhů architekta JosefaPleskota.
Srdce pro Václava Havla
Srdce, které vzniklo ze svíček přinášených na pietní místa v mnoha městech a místech České republiky, je dílem Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy.
14. 6. - 8. 7., nádvoří zámeckého pivovaru v Litomyšli.
Julius Mařák (1832-1899) v Městské galerii Litomyšl
Život a dílo litomyšlského rodáka
30. 3. - 17. 6.,Městská galerie Litomyšl, dům U Rytířů.
Mistři české malby
Obrazy z fondu České spořitelny v pobočce Litomyšl
22. 6. - 2. 9.,Městská galerie Litomyšl, dům U Rytířů.
Julius Mařák a jeho žáci
Výstava děl Julia Mařáka a jeho slavných i méně slavných žáků z českých i zahraničních soukromých sbírek
2. 6. - 15. 7., Galerie Kroupa, Smetanovo nám. 60.
Kamil Lhoták 100
Výstava ke 100. výročí narození klasika
16. 6. - 29. 7., Galerie Zdeněk Sklenář, Mariánská 1097.
Zářivý měsíc svěží vítr.cz
Deset zářivých fenoménů současnosti, napříč všemi generacemi.
17. 6. - 29. 7., Galerie Miroslava Kubíka, Smetanovo nám. 71.
František Kupka – Okolo bodu
Kvaše z let 1911 – 1930 ze sbírky Jana a Medy Mládkových
17. 6. – 10. 7., White Gallery v Osíku u Litomyšle.
Adriena Šimotová
Soubor děl slavné autorky, který vznikl tohoto roku přímo pro White Gallery
15. 7. – 29. 7., White Gallery, Osík u Litomyšle.
CO! - Camera obscura v Portmoneu
Společný projekt studenta Fakulty restaurování v Litomyšli Aleše Hvízdala a fotografa Marka Volfa
23. 6. - 30. 9.,Portmoneum- Museum Josefa Váchala
Melodická Litomyšl v rodném bytě Bedřicha Smetany
Hudební náměty na obrázcích Quidona Šimka
1. 4. - 31. 10., rodný byt Bedřicha Smetany, budova zámeckého pivovaru
Hlava nehlava
Výstava linorytů Petra Palmy
14. 6. – 8. 7.,Portmoneum, hostinec Na sklípku a salonek hotelu Aplaus.
Jeden ze čtyř (II. část)
2. část cyklu představujícího vždy jeden ze čtyř ateliérů litomyšlské Fakulty restaurování. Letos je to Ateliér restaurování a konzervace knižní vazby a dokumentů...
5. - 24. 6., 2. poschodí zámku v Litomyšli.
Jednodenní výstavy:
Aleš Lamr – Obrázky z výstavy
16 obrazů inspirovaných jednotlivými větami skladby Modesta Petroviče Musorgského Obrázky z výstavy, a to jako součást provedení této skladby v rámci hudebního festivalu SL.
Čtvrtek 21. 6., přízemí zámku Litomyšl.
gps.knyttl.vmyto.cz
Obrazy krajináře Bohumila Knyttla umístěné v krajině na svých gps souřadnicích.
Čtvrtek 5. 7., 13 - 19 hod., okolí Vysokého Mýta a Luže.
Exteriérové realizace:
Zdeněk Fránek: Perská věž
14. 6. - 2. 12., před budovou Městské galerie Litomyšl v domě U Rytířů .
Federico Díaz: 18. 7.
Od 14. 6., Místo pro natékání ducha, pozemek před Novým kostelem Církve bratrské.
JosefPleskot: Studánka 2012
Od 14. 6., 1 art/ 100 m2 pro umění i odpočinek, Mariánská ulice.
Karel Malich
Od 14. 6., Místo pro natékání ducha, pozemek před Novým kostelem Církve bratrské.
Peter Župník: Orbis pictus Leuchovia
Od 14. 6. do 8. 7., Klášterní zahrady u kostela Povýšení svatého Kříže.
Smetanova výtvarná Litomyšl 2012 je pořádána za podpory Bohemian Heritage Fund. Finančně se na ní podílí také Pardubický kraj a Město Litomyšl. Koná se pod záštitou radní Pardubického kraje pro školství, kulturu a památkovou péči Jany Pernicové. Festival pořádá Smetanova Litomyšl, o. p. s. ve spolupráci s Arbor vitae, Českou inspirací, Fakultou restaurování Univerzity Pardubice, Galerií Miroslava Kubíka, Galerií Kroupa, Galerií Zdeněk Sklenář, Městem Litomyšl, Městskou galerií Litomyšl, Městskou galerií Vysoké Mýto, Portmoneem - Museem Josefa Váchala, Regionálním muzeem v Litomyšli, White Gallery v Osíku a vystavujícími umělci.