Související aktuality |
- Josef Váchal - Mystik neukázněný (16.6.2014, Českomoravské pomezí)
U příležitosti 130. výročí narození Josefa Váchala, grafika, knihaře, básníka a tvůrce výzdoby Portmonea, uspořádala Městská galerie Litomyšl výstavu s názvem Josef Váchal – Mystik neukázněný. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 7. 6. v 17:00 před domem U Rytířů, hlavní slovo přednese Roman Vosička, kurátor výstavy.
Kde nejlépe zakončit vernisáž této výstavy? V místě, kde je Josef Váchal trvale spojen s Litomyšlí. Díky spolupráci s Portmoneem – Museem Josefa Váchala (Terézy Novákové 75, Litomyšl) zakončíme naši vernisáž právě zde. V 18.00 na Vás bude v Portmoneu čekat malé občerstvení a překvapení v podobě hudebního vystoupení skupiny OFFON, seskupení hrající nemilosrdné písně pro rozervaná srdce, která speciálně pro tuto vernisáž připravila hudební projekt Zavři oči a otoč se, inspirovaný texty Josefa Váchala.
Výstava představí Váchalovu tvorbu, která předcházela nebo provázela jeho práci v Litomyšli, soustředí se na hlavní témata, kterým se Váchal na počátku století věnoval – vztah k víře a křesťanství, k magii, spiritismu, k mýtům a pohádkám, k přírodě i k bídě a hrůze života. Prezentovány budou jeho známá díla vytvořená technikou barevného dřevorytu, kterou Váchal mistrně ovládal, např. dřevoryty V Ráji (1912) a Svatba skřetů (1913), ale také jeho méně známé lepty a oleje. Návštěvníci budou mít také jedinečnou možnost zhlédnout promítání zdigitalizované knihy In memoriam Marie Váchalové (1923), kterou Váchal vyryl, vysázel a vytiskl na památku své drahé ženy a v současné době se nachází ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Výstava tak ukáže Josefa Váchala jako geniálního rytce, básníka vidícího pohádkově, svatě i ďábelsky, mystika humorného i neproniknutelného.
Josef Váchal (1884-1969)
přestože se narodil v Milavčích u Domažlic a v Litomyšli strávil jen krátký čas svého života, zanechal zde nesmazatelnou stopu, která je živá dodnes. V roce 1913 se Váchal seznamuje s Josefem Portmanem (1893-1968), učitelem, knihovníkem, amatérským tiskařem, bibliofilem z Litomyšle, jenž sbírá Váchalovy grafické tisky a touží po tom, aby mu Váchal vyzdobit stěny i nábytek jeho domu, ten zahájí práci v litomyšlském domku až v srpnu 1920 a s přestávkami zde pracuje do roku 1924, na přelomu roku 1924-25 však dochází k roztržkám mezi umělcem a sběratelem nejspíše proto, že si Portman nezakoupil Váchalův Krvavý román (1924), v němž jsou Portman i Litomyšl zobrazeni, přátelský vztah je tak nenávratně zpřetrhán a Váchal svoji práci v Litomyšli ukončuje.
Josef Váchal se dále věnuje umělecké tvorbě, se svou druhou ženou Annou Mackovou žije v Studeňanech, po roce 1948 nesouhlasí s politickou situací v zemi i on je oficiální kulturní scénou odmítán a v roce 1969 umírá v chudobě a samotě. Zájem o jeho dílo vzrostl po roce 1989, v roce 1993 bylo v Litomyšli otevřeno Portmoneum – Museum Josefa Váchala a v 1998 ulička Josefa Váchala se sgrafity znázorňujícími ilustrace Krvavého románu. Současná výstava, která je součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl, si klade za cíl přiblížit život a dílo tohoto svérázného umělce před tím, než jeho tvorba natrvalo zakořenila v Litomyšli.
Ve spolupráci s Portmoneem jsme pro návštěvníky připravili speciální vstupné – návštěvníci, kteří půjdou se vstupenkou z výstavy do Portmonea, zde zaplatí pouze poloviční vstupné a naopak, návštěvníci Portmonea zaplatí poloviční vstupné na výstavě v domě U Rytířů.
K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky s kurátorem výstavy, první proběhne v úterý 17. 6. v 16 hodin.
- Smetanova výtvarná Litomyšl slaví 10 let! (6.6.2014, Českomoravské pomezí)
Smetanova výtvarná Litomyšl letos oslaví své kulaté jubileum opět mimořádnými uměleckými zážitky. Přinese bezmála dvě desítky výstavních počinů a řadu děl, která nebyla nikdy vystavena. Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl již po desáté nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, ale také láká k letní návštěvě města další milovníky umění.
Sály Josefa Pleskota v zámeckém pivovaru budou letos hostit takové velikány, jakými jsou Josef Šíma, František Kupka, Jindřich Štýrský, Toyen, František Foltýn a řada dalších umělců české meziválečné avantgardy spjatých s Paříží. Na výstavě Paříž, Paříž…! budou představena velmi vzácně vystavovaná díla ze sbírky Galerie Zlatá Husa, jejichž celková pojistná hodnota dosahuje 250 milionů korun. Výstava tak proběhne za mimořádných bezpečnostních opatření. Nejenom pro Litomyšl a její občany bude další významnou událostí letošního ročníku také reprezentativní výstava malíře, velkorysého mecenáše a vytříbeného sběratele Josefa Matičky. Výstava připomene jeho „dar Litomyšli“ čítající špičková díla Emila Filly, Jana Zrzavého či Josefa Čapka, ale zejména také jeho vlastní tvorbu, která v mnohém přesahovala regionální význam. Výstava navíc odhalí nejednu detektivní záhadu spjatou s osobností Josefa Matičky a jeho výtvarným a sběratelským odkazem.
Spolu s výročím 10 let od 1. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle si letos připomeneme také výročí 130 let od narození Josefa Váchala, a sice jubilejní výstavou v Městské obrazárně. Váchalovo výročí symbolicky reflektuje také výstava děl Váchalovy družky Anny Mackové v Portmoneu – Muzeu Josefa Váchala. Společné jubileum se Smetanovou výtvarnou Litomyšlí oslaví také Galerie Kroupa, která přesně před 10 lety zahájila svou obchodní činnost v České republice. Toto výročí oslaví rozmanitou výstavou výběrových děl různých výtvarných epoch a stylů. Galerie Miroslava Kubíka na letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle přichází s mimořádně prestižním projektem výstavy klasika českého moderního umění Stanislava Kolíbala. Ambicí výstavy je představit tohoto umělce v komplexu celé jeho dosavadní práce, vystavena ale budou i zcela nová doposud nevystavená díla.
Na loňskou retrospektivní výstavu Václava Boštíka navázalo letos Regionální muzeum v Litomyšli výstavním projektem Fenomén Boštík, který přiblíží tvorbu Boštíkových rodinných souputníků. Již tradičně se do Smetanovy výtvarné Litomyšle zapojuje také Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. Letos návštěvníci v Červené věži mohou pátrat po zmizelých časech, místech a lidech města Litomyšl prostřednictvím historických diapozitivů. V nově zrekonstruované piaristické koleji se jako Jeden ze čtyř představí tentokrát Ateliér restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita. Tradičním účastníkem festivalu je také svazek obcí Česká inspirace, který již mnoho let organizuje putovní výstavy, které během jednoho roku navštíví všech osm členských měst. Letos se jedná o výstavní projekt Uvnitř krajiny Ladislava Kukly. V litomyšlském Ateliéru DUKE Bohemia návštěvníci odhalí, že obrazy Bohdana Kopeckého mají také unikátní zadní stranu s osobními texty psanými jeho vlastní rukou. Na výstavě bude představena jedinečná kolekce malířových textů, kterou sesbíral sochař Jiří Dudycha z mnoha soukromých sbírek. Spolu s texty Bohdana Kopeckého budou v ateliéru k vidění také reliéfy Jiřího Dudychy inspirované přírodou.
I letos se nabízí návštěvníkům Smetanovy výtvarné Litomyšle jedinečná příležitost vycestovat za výtvarným uměním také mimo hranice města. V bezprostřední blízkosti leží mimořádně architektonicky zajímavá stavba White Gallery v obci Osík. Speciálně pro tento prostor vytvořil Petr Kvíčala jedinečnou instalaci, která představí jeho nejnovější práce využívající principy cikcak linie, včetně pokusů o jejich prostorovou anamorfózu. Nejmladší z trojice ornamentů, převede Petr Kvíčala také do okolí galerie. V letošním roce dále pokračuje partnerství Smetanovy výtvarné Litomyšle s Městským muzeem Česká Třebová a zároveň byla znovuobnovena spolupráce s Východočeskou galerií v Pardubicích. Obě instituce přispěly do programu výstavními projekty, které se zaměřují na krajinomalbu a ztvárnění domovské krajiny východních Čech a Vysočiny. V Městském muzeu Česká Třebová sledují linii tohoto námětu v díle široké škály českých výtvarníků, zatímco ve Východočeské galerii v Pardubicích zaměřili svou pozornost na úzký segment díla Antonína Slavíčka inspirovaný krajinou v okolí obce Kameničky.
Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě, a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem. Původně pouhá doprovodná akce si tak postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem, obohacujícím českou výtvarnou sezónu.
Program
14. 6. – 6. 7. Paříž, Paříž…!
- zámecký pivovar – přízemí (vernisáž 13. 6. v 17.00 hodin)
15. 6. - 28. 9 Josef Matička: Dar Litomyšli
- Městská obrazárna, II. patro Státního zámku Litomyšl (vernisáž 14. 6. v 17.00 hodin)
8. 6. – 31. 8. Josef Váchal: Mystik neukázněný
- dům U Rytířů (vernisáž 7. 6. v 17.00 hodin)
15. 6. – 17. 8. Stanislav Kolíbal
– 4 FÁZE - Galerie Miroslava Kubíka (vernisáž 14. 6. v 16.00 hodin)
1. 6. – 31. 7. Střet světů
- Galerie Kroupa (vernisáž 31. 5. v 16.00 hodin)
15. 6. – 28. 9. Petr Kvíčala – Zig Zag
- White Gallery, Osík u Litomyšle (vernisáž 14. 6. ve 14.00 hodin)
3. 5. – 30. 9. Anna Macková – Jiný pohled
- Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala
12. 6. - 14. 9. Litomyšl včera a předevčírem
- Červená věž (vernisáž 11. 6. 2014 v 17.00 hodin, piaristická kolej)
12. 6. – 6. 7. Jeden ze čtyř – Ateliér konzervace a nástěnné malby
- piaristická kolej, Litomyšl (vernisáž 11. 6. 2014 v 17.00 hodin)
13. 6. – 6. 7. - Ladislav Kukla – Uvnitř krajiny
- zámecký pivovar Litomyšl
20. 7. – 14. 9. Fenomén Boštík
- Regionální muzeum Litomyšl
Srdce pro Václava Havla - stálá expozice, zámecké sklepení, Státní zámek Litomyšl
14. 6. – 30. 6. Bohdan Kopecký – Slovem
- Atelier Duke Bohemia (vernisáž 14. 6. v 10.00 hodin)
14. 6. – 30. 6. Jiří Dudycha – Kapka rosy
- Atelier Duke Bohemia (vernisáž 14. 6. v 10.00 hodin)
20. 6. – 14. 9. Krajinou (nejen) Bohuslava Martinů
- Městské muzeum Česká Třebová (vernisáž 19. 6. 2014 v 17.00 hodin)
7. 5. - 31. 8. Antonín Slavíček – Kameničky - Východočeská galerie v Pardubicích
- Josef Váchal - Mystik neukázněný (3.6.2014)
U příležitosti 130. výročí narození Josefa Váchala, grafika, knihaře, básníka a tvůrce výzdoby Portmonea, uspořádala Městská galerie Litomyšl výstavu s názvem Josef Váchal – Mystik neukázněný. Výstava se zaměří na dílo této umělecky divotvorné osobnosti vytvořené předtím, než započala Váchalova práce v litomyšlském Portmoneu. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 7. 6. v 17:00 před domem U Rytířů, hlavní slovo přednese Roman Vosička, kurátor výstavy. Návštěvníci budou moci výstavu zhlédnout až do 31. 8.
Výstava představí Váchalovu tvorbu, která předcházela nebo provázela jeho práci v Litomyšli, soustředí se na hlavní témata, kterým se Váchal na počátku století věnoval – vztah k víře a křesťanství, k magii, spiritismu, k mýtům a pohádkám, k přírodě i k bídě a hrůze života. Prezentovány budou jeho známá díla vytvořená technikou barevného dřevorytu, kterou Váchal mistrně ovládal, např. dřevoryty V Ráji (1912) a Svatba skřetů (1913), ale také jeho méně známé lepty a oleje. Návštěvníci budou mít také jedinečnou možnost zhlédnout promítání zdigitalizované knihy In memoriam Marie Váchalové (1923), kterou Váchal vyryl, vysázel a vytiskl na památku své drahé ženy a v současné době se nachází ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Výstava tak ukáže Josefa Váchala jako geniálního rytce, básníka vidícího pohádkově, svatě i ďábelsky, mystika humorného i neproniknutelného.
Josef Váchal (1884-1969) přestože se narodil v Milavčích u Domažlic a v Litomyšli strávil jen krátký čas svého života, zanechal zde nesmazatelnou stopu, která je živá dodnes. V roce 1913 se Váchal seznamuje s Josefem Portmanem (1893-1968), učitelem, knihovníkem, amatérským tiskařem, bibliofilem z Litomyšle, jenž sbírá Váchalovy grafické tisky a touží po tom, aby mu Váchal vyzdobit stěny i nábytek jeho domu, ten zahájí práci v litomyšlském domku až v srpnu 1920 a s přestávkami zde pracuje do roku 1924, na přelomu roku 1924-25 však dochází k roztržkám mezi umělcem a sběratelem nejspíše proto, že si Portman nezakoupil Váchalův Krvavý román (1924), v němž jsou Portman i Litomyšl zobrazeni, přátelský vztah je tak nenávratně zpřetrhán a Váchal svoji práci v Litomyšli ukončuje.
Josef Váchal se dále věnuje umělecké tvorbě, se svou druhou ženou Annou Mackovou žije v Studeňanech, po roce 1948 nesouhlasí s politickou situací v zemi i on je oficiální kulturní scénou odmítán a v roce 1969 umírá v chudobě a samotě. Zájem o jeho dílo vzrostl po roce 1989, v roce 1993 bylo v Litomyšli otevřeno Portmoneum – Museum Josefa Váchala a v 1998 ulička Josefa Váchala se sgrafity znázorňujícími ilustrace Krvavého románu. Současná výstava, která je součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl, si klade za cíl přiblížit život a dílo tohoto svérázného umělce před tím, než jeho tvorba natrvalo zakořenila v Litomyšli.
Zuzana Tomanová
Městská galerie Litomyšl
|