Letos pošesté budou moci návštěvníci hudebního festivalu během svého litomyšlského pobytu navštívit též výstavy vizuálního umění, spojené společným názvem Smetanova výtvarná Litomyšl. Jak ukázal minulý ročník, kdy na velkorysou expozici plenérových soch Aleše Veselého cíleně přijížděli lidé po celou sezónu, není Smetanova výtvarná Litomyšl pouhým doplňkem své starší sestry, ale samostatným a plnohodnotným kulturním počinem, lákajícím do Litomyšle další skupinu uměnímilovné veřejnosti.
Pilotní výstavou VI. ročníku bude expozice Theodora Pištěka, pořádaná ve spolupráci s Muzeem Kampa - Nadací Jana a Medy Mládkových. Tentokrát prostory bývalého zámeckého pivovaru, rekonstruované podle architekta Josefa Pleskota, zaplní výběr z malířského a kreslířského díla umělce, který je u veřejnosti zapsán také jako výjimečně úspěšný kostýmní výtvarník. Výstava v Litomyšli si ale neklade za cíl představit celou jeho rozsáhlou tvorbu, zaměří se výhradně na obrazy, kresby a objekty z různých tvůrčích období. Ukáže jej jako navýsost svrchovaného a přemýšlivého umělce, který se svým dílem dotýká dobového kontextu a zároveň do něj přispívá svými osobními a prožitými tématy. Bez zajímavosti není, že na instalaci se podílí další vynikající český výtvarník a Pištěkův přítel Stanislav Kolíbal.
Jedním z hlavních témat 52. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl jsou oslavy 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. Při této příležitosti bude také uspořádána výstava významné lucemburské výtvarnice českého původu Ivy Mrázkové. Iva Mrázková má za sebou řadu výstav v Lucembursku, Polsku, Německu, Švýcarsku, Francii, Belgii, USA, několikrát vystavovala i v České republice. V roce 2009 ji vyznamenal Lucemburský velkovévoda Henri Rytířským řádem za zásluhy o Lucembursko. Tvorba Ivy Mrázkové je velmi rozmanitá, od ilustrací knih přes tkané obrazy a olejomalby až po sochy a plastiky. Pro výstavu v Litomyšli byly vybrány originály ilustrací knihy o Janu Lucemburském, která byla roce 2010 vydána ve velkém nákladu v řadě jazykových mutací (mj. i v češtině). Druhou částí výstavy pak budou interaktivní plastiky, symbolizující propojování. Dvě desky s otvory spojují nejrůznější materiály a vytvářejí tak výtvarně velmi dekorativní prvek. K dispozici bude i základ, v němž budou moci návštěvníci vkládáním materiálů do otvorů sami vytvářet vlastní originální kreace.
Do cyklu Smetanovy výtvarné Litomyšle jsou zahrnuty i další výstavy, pořádané litomyšlskými galeriemi. Jako odraz současně probíhající světové výstavy EXPO2010 v Šanghaji se v Galerii Zdeněk Sklenář představí Opičí král Zdeněk Sklenář - putování Čínou, výstava ke 100. výročí narození malíře Zdeňka Sklenáře.
Galerie Kroupa pod názvem Mistrovské doteky českého impresionismu představí veřejnosti nejen významná díla malířů zvučných jmen, jakými jsou Antonín Slavíček, Václav Radimský, Antonín Hudeček nebo Josef Ullmann a kteří se v českém prostředí impresionistickou tvorbou zabývali, ale rovněž ukáže vynikající kvalitu a rozmanitost malířského díla celé řady autorů méně známých a veřejností neprávem opomíjených.
Kouzlo tradice - česká kresba 19. století ze soukromých sbírek, tak je nazvaná výstava v Galerii Kubík. Dokládá, že tradice sběratelství českého umění 19. století je i v současnosti živá. Mimořádně cenná kolekce prací na papíře podává velmi ucelený pohled na české umění 19. století, představuje většinu z nejdůležitějších postav českého umění tohoto období, jakými jsou Josef Mánes, Jaroslav Čermák, Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais či Luděk Marold, bohatě je zastoupen i litomyšlský rodák Julius Mařák. Celkový výčet autorů je ale podstatně bohatší, k vidění bude více jak sto exponátů, z nichž mnohé patří k tomu nejlepšímu, co česká kresba 19. století může nabídnout.
V nedalekém Osíku syn známých výtvarníků Františka a Ludmily Jandových Martin vybudoval zcela novou galerii, kterou pod názvem White Gallery 13. června slavnostně otevře arcibiskup Dominik Duka. První výstavou, zahrnutou též do cyklu Smetanovy výtvarné Litomyšle, bude soubor Bílé kresby Stanislava Kolíbala.
Potřetí se do Smetanovy výtvarné Litomyšle zařadí putovní výstava sdružení Česká inspirace. Tentokrát se představí undergroundový výtvarník David Bartoň, výstavu uvede Ivan M. Jirous - Magor. Volně se připojí i Muzeum Josefa Váchala - Portmoneum výstavou knih, které nakladatelství Paseka vydalo za 20 let své existence z tvorby Josefa Váchala nebo o něm. Název nese Nejlépe tlačiti vlastní káru sám.
Po loňské výstavě "dvorního" fotografa Smetanovy Litomyšle Pavla Vopálky, sestavené zejména z reprezentativních obrazů scén inscenací a velkých galakoncertů, pokračuje představení festivalu dokumentárními fotografiemi dalšího autora. František Renza již osm let pořizuje fotografie pro festivalové internetové zpravodajství, festivalové noviny a poskytuje fotografický servis novinářům. S jeho snímky se tak diváci setkávají v nejrůznějším denním tisku. Způsob použití záběrů předurčuje jejich tvorbu - musejí být živé, zachycovat dění v danou chvíli, vystihnout atmosféru napětí, emoce, někdy i komičnost situace. Na výstavě se objeví i momentky umělců v nekontrolovaném okamžiku, které však nejsou bulvárem a nemají za smysl zesměšňovat, ponižovat, urážet. Jsou pravdivým obrazem, přibližujícím umělce z jejich nejlidštější stránky. Výstava, kterou autor nazval František Renza: Před oponou, za oponou vyzdobí sály pro VIP hosty v Evropském školícím centru.